Od rocka do metalu

Początki

Heavy metal, potocznie zwany „metalem”, posiada swoje korzenie w muzyce rockowej. Powstał on na przełomie lat 60. i 70. XX wieku w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Gatunek ten charakteryzuje się ciężkimi, ostrymi brzmieniami, dynamicznymi solówkami gitarowymi i mocnymi wokalami. Niektórzy krytycy twierdzą, że brzmienie i barwa głosu w muzyce metalowej są nawet ważniejsze od samego tekstu utworu.

Image grup metalowych to zazwyczaj długie włosy i czarne skórzane stroje. Do najpopularniejszych przedstawicieli tego gatunku muzycznego należą: Iron Maiden, Judas Priest, Helloween, Charon, Blaze czy HammerFall.

Gatunki muzyki metalowej

Jednym z podgatunków metalu jest Trash Metal – muzyka nieco cięższa od Heavy Metalu, szybka i wypełniona basem. Solówki gitarowe są tutaj dynamiczne i mają wysoki ton. Wokal natomiast nie jest już taki wysoki, teksty często są po prostu „wykrzyczane”.

Najpopularniejszymi wykonawcami tego podgatunku są: Testament, Slayer, Kat, Sepultura, Metallica, Anthrax czy Pantera.

Z Trash Metalu narodził się w latach 80. XX wieku Black Metal. Początkowo to określenie było używane w odniesieniu do wszystkich zespołów, mających satanistyczne teksty i mroczny wygląd, jedna na przełomie lat 80. i 90. Black Metal stał się odrębnym gatunkiem, który charakteryzował „skrzekliwy” śpiew i czarno-biały makijaż.

Typowe dla tej muzyki są silnie przesterowane dźwięki, szybki rytm perkusji i bardzo charakterystyczny niski, gardłowy, a nawet warczący głos, który nazywa się „growlem”. Przedstawicielami tego gatunku są między innymi: Behemoth, Furia, Mgła, Infernal War, Mayhem oraz Christ Agony.

Następnym, nieco odbiegającym od stereotypowego metalu gatunkiem jest Gothic Metal. Wyróżnia go melodyjność, wielość klawiszów i smyczków, a nawet chórki kobiece. Teksty piosenek wprowadzają słuchacza w smutny, melancholijny nastrój i odwołują się do świata magii, okultyzmu i marzeń. Ten gatunek muzyki grają: Nightwish, Atrophia Red Sun, Vampiria, Paradise Lost czy Labirynth.

Ostatnim przedstawianym gatunkiem muzyki metalowej jest Death Metal, za którego twórcę uważa się Jeffa Beccerra. Jest to najszybszy i najbardziej ekspresyjny rodzaj metalu, w którym główną rolę odgrywa technika gry, wymagająca wysokich umiejętności zespołu. Do prekursorów tego gatunku zalicza się m.in. Death, Terrorizer, Master i Possessed.