Metallica

Jednym z bardziej popularnych zespołów heavy metalowych na świecie jest zespół Metallica. Choć grupa powstała na początku lat 80. XX wieku, cieszy się uznaniem do dziś, także wśród młodych ludzi, którzy owych lat osiemdziesiątych pamiętać nie mogą.

Rozwój kariery

Zespół debiutował w 1983 roku albumem Kill ‚Em All, który dał początek trash metalowi. Kolejnym i najbardziej znaczącym albumem, przez wielu uważanych za najdoskonalszy był Master of Puppets, który zresztą był dla członków zespołu o tyle pamiętny, że nagrali go z Cliffem Burtonem, ich basistą, który wkrótce tragicznie zginął.

Miano diamentowej płyty zyskał kolejny i najlepiej sprzedający się krążek z 1991 roku, pt. Metallica, tzw. „Czarny Album”, na którym utworu balansują na pograniczu trashmetalu i rocka. Największą sławę zdobyły utwory z tego dzieła takie jak „Enter Sandman” oraz „Nothing Else Metters”, których można słuchać podczas gry w kasynie online Mummys Gold lub podczas dowolnej aktywności.

Kolejne lata pracy to pasmo sukcesów i drobnych kłopotów, które nieco hamowały pracę muzyków. Już w 2001 roku, po 10 latach współpracy, odszedł następca Burtona, basista Jason Newsted (który zagrał gościnnie z zespołem podczas koncertu w Muzeum Rock and Roll Hall of Fame w 2009 roku), a pół roku później trzeba było wstrzymać na sześć miesięcy nagrywanie nowego albumu ze względu na kurację odwykową wokalisty Jamesa Hetfielda, twórcy zespołu, grającego również na gitarze, który pewnego dnia spotkał się z Larsem Ulrichem, perkusistą, choć podobno było to wówczas dość nieudane zetkniecie się dwóch różnych muzyków.

W 2002 roku udało się uporać z problemami z brakiem basisty, częściowo za pomocą samego producenta, Boba Rocka, choć zaproszono do współpracy również Roberta Trujiilo, z którym zespół odnosi kolejne sukcesy w XXI wieku.

Choć wielkie znaczenie zespół ten odegrał w kształtowaniu się kultury muzycznej dwóch ostatnich dekad XX wieku, do dziś cieszy się niebywałą popularności i ciągle się rozwija, współpracując choćby z orkiestrami symfonicznymi.