Najcięższy z gatunków

Początki

Heavy Metal uważany jest za jeden z najcięższych w odbiorze gatunków muzyki. Zawdzięcza to między innymi ostrym brzmieniom, charakterystycznemu wokalowi i mrocznej otoczce, która towarzyszy grającym ten gatunek zespołom. Swoje pochodzenie Heavy Metal posiada w rocku psychodelicznym, hard rocku i rocku progresywnym. W utworach głównie wykorzystywana jest gitara elektryczna i basowa, perkusja, okazjonalnie instrumenty klawiszowe i syntetyzatory.

Sama nazwa gatunku stoi pod znakiem zapytania – jej pochodzenie nie jest do końca jasne.

Według niektórych źródeł po raz pierwszy użyto jej w piśmie „Rolling Stone”, w artykule opublikowanym w 1967 roku, który dotyczył muzyki Jimiego Hendrixa. Autor tekstu opisywał ponoć brzmienie gitarzysty jako „(…) heavy metal falling from the sky”. Inni szukają genezy nazwy w tekście piosenki, należącej do grupy Steppenwolf Born To Be Wild. Pojawiło się w niej określenie „heavy metal thunder”, które miało odnosić się do dźwięku pędzących motocykli. Motocykliści amerykańscy określają w swoim slangu, ciężki motocykl Harley Davidson właśnie mianem „heavy metalu”.

Co ciekawe, nazwa zespołu Led Zeppelin także odnosi się do metalu, ale w znaczeniu dosłownym, bowiem angielskie słowo „lead” oznacza ołów.

Charakterystyka Heavy Metalu

Tradycyjna muzyka metalowa kojarzona jest z głośnym dźwiękiem gitar, gardłowym wokalem i rytmem znacznie szybszym niż w innych gatunkach rocka (HEAVY METAL, Encyklopedia muzyki PWN, RMF Classic, dostęp: 11.12.2019).

Tematyka tekstów jest zazwyczaj ponura i depresyjna. Najczęściej poruszanym zagadnieniem jest śmierć, ale także osobiste traumy („Paranoid”), czy temat katastrofy nuklearnej („2 Minutes to Midnight”). W utworach Led Zeppelin znajdziemy odwołania do seksu, natomiast w tekstach Iron Maiden szukać można powiązań z mitologią, literaturą i poezją.

Heavy Metal to nie tylko gatunek muzyczny, ale także cała subkultura, która odznacza się unikalnymi cechami. Zespoły heavy metalowe posiadają określony image: długie włosy, czarne skórzane stroje i groteskowy makijaż sceniczny. Niezwykle ważna dla członków tej grupy jest autentyczność – metalowiec powinien być szczery w tym co robi, w pełni poświęcony muzyce i pod żadnym pozorem nie może szukać poklasku w mediach. Od fanów natomiast wymaga się odrębności od reszty społeczeństwa i indywidualności.