Metalowe zespoły wszechczasów

Każdy gatunek muzyczny ma swoich prekursorów i przedstawicieli, którzy na stałe wpisali się w historię muzyki, stając się tym samym legendami. Poniżej przedstawione zostaną zespoły, o których usłyszał cały świat.

Legendy metalu

Jednym z najpopularniejszych i najwybitniejszych zespołów heavymetalowych w dziejach, jest amerykański zespół Metallica. Został on założony w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. W latach 80. XX wieku uznano go za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów metalowych, a w latach 90. za najbardziej dochodowy.

Według Międzynarodowej Federacji Przemysłu Fonograficznego jest to formacja heavymetalowa z największą w historii liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych.

Dzięki swojemu debiutanckiemu albumowi „Kill ‚Em All”, wydanemu w 1983 r., Metallica została uznana za twórcę nowego stylu w muzyce metalowej – trash metalu.

Drugim legendarnym zespołem heavymetalowym jest grupa Black Sabbath, założona w Birmingham w 1968 r. przez czterech nastoletnich przyjaciół. Byli nimi: Anthony „Tony” Iommi, William „Bill” Ward, John „Ozzy” Osbourne i Terence „Geezer” Butler. Co ciekawe, swoje oryginalne brzmienie zespół zawdzięcza gitarzyście – Tony’emu, który podczas wypadku stracił opuszki palców prawej ręki. Mimo tego kontynuował granie, nakładając na palce plastikowe wkładki. Gra sprawiała mu jednak zbyt wiele bólu, dlatego nastroił gitarę niżej, zmniejszając tym samym napięcie strun – stąd charakterystyczne brzmienie zespołu.

Przedstawiając legendarne zespoły metalowe, nie sposób nie wspomnieć o angielskiej grupie Iron Maiden, powstałej w 1975 r. w Londynie. W latach swojej świetności, muzycy zebrali setki nagród, m.in. Grammy Awards, Brit Awards 2009 oraz Ivor Novello Awards, przyznawaną za wkład w rozwój muzyki brytyjskiej i wybitne osiągnięcia na arenie międzynarodowej.

Ciekawym elementem wykreowanym przez grupę, jest słynna maskotka o imieniu Eddie, która gościła na większości okładek ich albumów, a także jest nieodłącznym elementem scenografii koncertów. Gadżety z wizerunkiem maskotki sprzedano w milionach egzemplarzy.

Pozostałe zespoły, które zapisały się w historii jako legendy muzyki metalowej, to między innymi: Judas Priest, Pantera, Slayer, AC/DC, Motorhead, Kiss, Motley Crue, Megadeth, Mercyful Fate czy Alice in Chains.