Cudze chwalicie, swego nie znacie…

…czyli znane i lubiane zespoły metalowe w Polsce.

Ranking najlepszych

W polskiej muzyce rockowej i metalowej dzieje się naprawdę dużo, dlatego serwis Ultimate Guitar postanowił stworzyć ranking zespołów, które odniosły niemały sukces w swoim rodzimym kraju.

Do kapel wyróżnionych przez stronę internetową należą m.in.: Behemoth, Vader, Decapitated, Virgin Snatch, Mgła, Blindead, Antigama i wiele innych.

Polskie zespoły grające metal

Wśród wielu znanych zespołów powstałych w Polsce, znajduje się m.in. grupa Vader, która została założona w 1983r. w Olsztynie przez Piotra „Petera” Wiwczarka, pełniącego wtedy funkcję basisty. Wybierając nazwę kapeli, jej członkowie inspirowali się fikcyjną postacią Dartha Vadera z sagi „Gwiezdne wojny”.

Na początku swojej działalności Vader wykonywał muzykę speed- i heavymetalową, wzorując się na dokonaniach grupy Judas Priest i Accept. Obecnie zespół gra trash i death metal, a w swoich tekstach porusza tematy wojny i śmierci. W 2012 roku grupa otrzymała Fryderyka – nagrodę polskiego przemysłu fonograficznego.

Drugim polskim zespołem, który gra black metal jest Mgła, powstała w 2000 roku w Krakowie. Dziewiętnastoletnia grupa została założona przez Mikołaja „M.” Żentarę, a swój pierwszy koncert zagrała w 2012 roku.

W 1996 roku w Krośnie, powstała natomiast grupa Decapitated, wykonująca technical death metal, cechujący się technicznym, bardzo szybkim graniem na gitarze, skomplikowanym rytmem perkusyjnym i melodyjnymi, płynnymi solówkami.

Zespół założyli trzej bracia: gitarzysta Wacław „Vogga” Kiełtyka, perkusista Witold „Vitek” Kiełtyka oraz Wojciech „Sauron” Wąsowicz.

Grupa ma na swoim koncie wiele osiągnięć. Decapitated zajęli między innymi pierwsze miejsce w plebiscycie magazynu „Terrorizer” w kategorii Best Newcomer w 2001 roku oraz trzecie miejsce w „Pure Fucking Metal Awards” jako zespół roku 2011.

Ostatnim polskim zespołem metalowym, o którym warto wspomnieć jest grupa Blindead, wykonująca muzykę z pogranicza sludge, doom i metalu progresywnego. Została założona w 1999 roku w Gdyni przez Michała Zimorskiego i Mateusza Śmierzchalskiego. Początkowo nosiła nazwę Incorrect Personality, ale zmieniła ją w 2003 roku. Do 2013 roku Blindead wydał cztery albumy studyjne: „Devouring Weakness”, „Autoscopia/Murder In Phazes”, „Affliction XXIX II MXMVI” oraz „Absence”.