Polskie zespoły gothicmetalowe

Gothic metal to podgatunek metalu, który powstał na początku lat 90. XX wieku. W Polsce istnieje kilkanaście zespołów, które grają ten rodzaj muzyki. Niektóre z nich zostaną zaprezentowane poniżej.

Przedstawiciele gothic metalu

Czołowym przedstawicielem metalu gotyckiego w Polsce jest zespół Closterkeller, który na początku swojej kariery wykonywał właśnie ten rodzaj muzyki, jednak z czasem zaczął wykorzystywać coraz więcej elementów heavy metalu. Mimo zmiany stylu, grupa stała się inspiracją dla wielu polskich zespołów gotyckich, takich jak Artrosis czy Delight. Charakterystyczną cechą zespołu jest kobiecy wokal Anji Orthodox, oraz mroczne i pełne metafor teksty piosenek, które można nazwać poezją śpiewaną.

Drugim polskim, gotyckim zespołem muzycznym jest Desdemona, która powstała w 1996 roku w Polkowicach. Grupa wykonuje gothic metal z wpływami muzyki elektronicznej i industrialu, czyli rozczarowania, a jednocześnie fascynacji zdehumanizowaną cywilizacją przemysłową, która spycha jednostkę ludzką na dalszy plan. W swojej dyskografii Desdemona posiada m.in. płytę „Stagnacja” (2002) czy też „Endorphins” (2012).

Delight to polska grupa muzyczna, założona w 1997 roku w Skawinie. Początkowo nosiła nazwę Sator i wykonywała gothic metal oraz power metal, jednak w późniejszych latach formacja przerzuciła się na nowoczesny rock z wpływami muzyki elektronicznej. Wśród ich albumów znaleźć można m.in.: „Last Temptation” (2000), „The Fading Tale” (2001) czy „Eternity” (2002).

Kolejnym z polskich zespołów wykonujących gothic metal jest grupa UnSun, zapoczątkowana w 2006 roku przez gitarzystę Maurycego „Mausera” Stefanowicza oraz jego żonę Annę – wokalistkę. Do formacji dołączyli także wkrótce: perkusista Wawrzyniec „Vaaver” Dramowicz, oraz basista Filip „Heinrich” Hałucha. Po nagraniu drugiego albumu w 2010 roku skład grupy się zmienił, Hałuchę zastąpił Patryk Malinowski, a Dramowicza Wojciech Błaszkowski. Muzycy wystąpili m.in. we Francji, Niemczech, Holandii i Anglii. W 2016 roku zespół podjął jednak decyzję o rozwiązaniu grupy z powodu problemów zdrowotnych wokalistki.

Ostatnim zespołem w naszym zestawieniu jest Lorien, powstały w 1995 roku, współpracujący z Black Flames Productions.

Założycielami są Wojciech Król, Piotr Kazała i Jacek Skrzyński. Do dyskografii grupy należą między innymi „Lothlorien” (1998) oraz „Czarny kwiat lotosu” (2002).